Innsikt

Pluricourts vant forskningsprisen 2021 –første prisvinner fra jussen

Forskningspris til PluriCourts
Forskningsprosjektet Pluricourts har vunnet pris for å forske på internasjonale domstoler. Her den internasjonale straffedomstolen (desember 2020). Foto: ICJ
Lesetid ca. 4 minutter

Forskning på internasjonale domstoler - gjennom det tiårige prosjektet Pluricourts - har vunnet den tradisjonsrike Forskningsprisen fra Universitetet i Oslo. 

– Betydningen av å studere internasjonale domstoler øker når domstolene øker i antall og betydning, også for norsk rett, og samtidig utsettes for kritikk. Det er viktig å studere hva som er velbegrunnet kritikk og hva som kan læres av den, sier professorene og prisvinnerne Andreas Føllesdal og Geir Ulfstein i PluriCourts ved Det juridiske fakultet.

Prisvinnerne trekker frem NAV-skandalen og vanskelige barnevernsaker i EMD som aktuelle eksempler på hvor aktuelle internasjonale domstoler er blitt også for Norge. Prisen tildeles illustrerende nok i samme uke som EFTA-domstolen mener Norge og NAV har trådt feil i trygderetttsaken siden 1994. Det er jurist Geir Ulfstein og filosof Andreas Føllesdal ved Det juridiske fakultet som har fått  UiOs Forskningspris 2021, og hovedgrunnen er Senteret for fremragende forskning, Pluricourts. Det er første gang et prosjekt ved juridisk fakultet har fått prisen.

Prisen er gitt for deres «tverrfaglige samarbeid der de gjennom en grundig, tverrfaglig tilnærming har lagt grunnlaget for banebrytende forskning på det globale rettssystemet», skriver juryen. Ikke minst har det også hatt praktisk betydning og ført til reformforslag for å sikre internasjonale domstolers fortsatte legitimitet. Vider har man knyttet til seg internasjonalt ledende forskere og «satt Universitetet i Oslo på kartet innen forskning på internasjonale domstoler».

«Tverrfaglige samarbeid der de gjennom en grundig, tverrfaglig tilnærming har lagt grunnlaget for banebrytende forskning på det globale rettssystemet(...) praktisk betydning og ført til reformforslag for å sikre internasjonale domstolers fortsatte legitimitet. (...) knyttet til seg internasjonalt ledende forskere (...) satt Universitetet i Oslo på kartet innen forskning på internasjonale domstoler».

Universitet i Oslo om vinnerne av Forskningsprisen 2021

Forskningspris til PluriCourts
Figur tekst

Pris for å være ledende forskningsmiljø

Forskningsprisen tildeles forskere og forskningsmiljø som utmerker seg ved fremragende forskning. Prisvinneren må være nasjonalt ledende på sitt fagfelt og anerkjent av ledende utenlandske fagmiljøer. Forskningsprisen tildeles humaniora og samfunnsvitenskap eller medisin og naturvitenskap annet hvert år. I 2020 gikk prisen til professor Ole Andreassen som leder Norsk senter for forskning på mentale lidelser (NORMENT) ved medisinske fakultet. Senteret har bidratt til analysemetoder for big data som kan avdekker den genetiske arkitekturen til psykiske lidelser.  

– Vi er selvsagt stolte over å motta Universitetet i Oslos forskningspris, men det er mange som bør æres i denne sammenhengen, både vitenskapelige og administrativt ansatte. Vi har en gruppe av gode forskere fra ulike deler av verden som liker å arbeide som et lag og har fått solid støtte fra fakultetet, Institutt for offentlig rett, Senter for menneskerettigheter og Senter for grunnforskning, sier de to til Innsikt. 

Vi har sett en sterk vekst i deres antall og betydning, mens de nå er utsatt for kritikk (...) Det er viktig å studere hva som er velbegrunnet kritikk og hva som kan læres av denne.

Geir Ulfstein

Studerer kritikken av internasjonale domstoler

– Betydningen av å studere internasjonale domstoler er ikke blitt mindre med årene. Vi har sett en sterk vekst i deres antall og betydning, mens de nå er utsatt for kritikk, sier Ulfstein. 

Han tenker da først og fremst på angrep fra populister og nasjonalister, men også velbegrunnet bekymring om hva som kan oppnås med internasjonal rettsliggjøring.

– Det er viktig å studere hva som er velbegrunnet kritikk og hva som kan læres av denne. Betydningen av de internasjonale domstolene for norsk rett og norske domstoler er heller ikke blitt mindre. Vi har for eksempel NAV-skandalen og vanskelige barnevernsaker friskt i minne, sier Føllesdal. Derfor er sentret nå i gang med en ny satsing på forholdet mellom internasjonal og nasjonal rett.

Arven etter PluriCourts

Begge håper anerkjennelsen av senterets arbeid bidrar til at viktig forskning om folkerett og samspillet og spenningene mellom folkerett og nasjonal rett fortsetter ved alle landets universiteter.

– Det er også viktig å få en større forståelse av rettens internasjonalisering inn i den obligatoriske undervisningen, sier Ulfstein.

Pluricourts selv er finansert av Forskningsrådet ut 2023.

Les mer om prisvinnerne og tema

Forskningspris til PluriCourts

Geir Ulfsteins Folkerett

Forskningspris til PluriCourts
Andreas Føllesdal

Følg oss